Arıcılara, ‘Arı Sağlığı’ Eğitimi Verildi

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferat Genç, arı yetiştiricilerine ’Arı Sağlığı’ eğitimi verdi.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferat Genç, arı yetiştiricilerine ’Arı Sağlığı’ eğitimi verdi.

Erzurum Tarım Müdürlüğü arıcılara yönelik eğitim programı düzenledi. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’ndaki programda Prof. Dr. Ferat Genç, arıcılıkta yıl boyunca yapılacak çalışmalar, bal arısından elde edilen ürünler, arı hastalık ve zararlıları, hastalık ve zararlılardan korunma yöntemleri, gereksiz ve zamansız kullanılan ruhsatlı ve ruhsatsız ilaçların arı, arı ürünleri, insan sağlığı ve ihracat üzerindeki etkileri konularında bilgi verdi.

Prof. Dr. Genç, özellikle ’Amerikan yavru çürüklüğü’ hastalığına karşı yetiştiricileri uyardı. Söz konusu hastalığın toprakla 60 yıl, petekte 45 yıl yaşayabileceğine vurgu yapan Prof. Dr. Genç, “Amerikan yavru çürüğü’ arı kolonilerini tehdit eden ciddi bir salgın hastalık. Yavruları etkileyen bu hastalığa karşı hastalıklı kolonilerden uzak durulmalı. Kaynağı belli olmayan bal, oğul arı ve koloniler arılığa sokulmamalı. Eğer hastalık koloniye bulaşmışsa kolonideki arılar petekle birlikte yakılmalı.” dedi.

Toplantı sonunda soru-cevap şeklinde yetiştiricilerin karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.