Altın Çilek Üreticisi Hapın Sıkıntısını Yaşıyor

Hasan Aslan, zayıflama haplarıyla altın çileğin en ufak ilgisinin bulunmadığını söyledi.

İzmir’in Urla İlçesi’nde altın çilek üretirken bu bitkinin zayıflama sektörü tarafından istismar edilmesi sonucu pazarlama sıkıntısı yaşadığını belirten Hasan Aslan, zayıflama haplarıyla altın çileğin en ufak ilgisinin bulunmadığını söyledi.

Altın çilek üreticilerini zor durumda bırakan ‘altın çilek hapları’na karşı üreticiler seferberlik başlattı. İzmir, Mersin ve Diyarbakır’da Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden bilimsel destek alarak altın çilek üretimi gerçekleştiren Hasan Aslan, satışların altın çilek üzerinde yaratılan sansasyon sonrası düştüğüne dikkat çekti. Aslan, bu düşüşlerle birlikte sözleşmeli üretim yapan çiftçilerin de aileleriyle birlikte perişan olduğunu vurguladı. Aslan, “Altın çilek yaş ve kuru olarak tüketilen bir meyvedir. Haplarla ilgisi yoktur. Vatandaşlar sansasyonlara kanmasın, ürünün ününü fırsat bilip rant elde etmek isteyen kayıt dışı üretimlere prim verilmesin” dedi.

‘HAPLAR TAMAMEN KİMYASALDIR’

Hasan Aslan, altın çileğin dünyanın en zengin life sahip, C vitamini deposu ve antioksidan özelliği olan, kabuğu da kaynatılarak içilebilen ve gelişmiş ülkelerde büyük talep gören bir bitki olduğunu söyledi. Aslan, “Ancak maalesef son günlerde bu ürün zayıflama haplarıyla ve acı ölüm olaylarıyla anılır oldu. Ben üretici olarak eminim ki söz konusu hapların altın çilekle uzaktan yakından ilgisi yoktur, bu haplar tamamen kimyasaldır” diye konuştu.

Aslan, piyasada kurusu kilogramı 80 TL’den, yaş meyvesi ise 50 TL’den satılan altın çileği her perakendeciye haftada 10 kilogram satarken yaşananlar sonrası satışların 3 kilogramı bile bulmadığına dikkat çekti.

dha

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.